Hírek
Beke Ivett
Társadalmi felelősségvállalás a szakképzésben és gyakorlatorientált érzékenyítés
A Debreceni Szakképzési Centrum karitatív modellprogramot jelentett be szerdán. Ennek egyik elemeként a Debreceni Hospice Ház Alapítvány kórtermeinek kifestése készül el. A munka szerdán kezdődött, amit a Debreceni Szakképzési Centrum, fenntartójával, a K

A Debreceni Szakképzési Centrum a Szakképzés 4.0 stratégia mentén alakította ki szakképzési-nevelési stratégiai programját. Fontos célkitűzés, hogy a versenyképes tudás mellett, a centrum iskolái elősegítsék a tudatos felnőtté nevelést, ennek pedig kiemelt eleme az, hogy a tanítványok a társadalmi felelősségvállalás tudatos gondolatvilágában hagyják el az intézményeket.
A célkitűzés egyik modellprogramja, a Debreceni Hospice Ház Alapítvány épületének festése, felújítása, amelyben az építőiparban tanuló diákok kihelyezett gyakorlat keretében támogathatják munkájukkal az életük utolsó szakaszában lévők környezetét. A tanulók megismerhetik, hogy az itt kezeltek hogyan töltik mindennapjaikat, és miként élik meg az élet ezen időszakát, a gyakorlat részeként segíthetnek a méltóbb körülmények kialakításában, a program egyik fontos hozadéka lehet az érzékenyítés.
Az eseményen Dr. Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára elsőként a szakképzési intézmények kiemelt szerepét hangsúlyozta, elmondta, az elmúlt években úgy újult meg a szakképzés, hogy a lényeg – vagyis a gyakorlatorientáltság és a duális képzés – került a középpontba. Úgy fogalmazott: „a világon a létezésünknek az ad értelmet, hogy ha valami többet, valami pluszt, valamilyen segítséget tudunk adni.” Itt mindazzal, amit tesznek a szakképző iskola diákjai, segítenek a nehéz helyzetben lévő betegeknek jobb környezetet, örömet adni, amivel aztán maguknak is örömet adhatnak, mivel „aki segít, az önmagán is segít” – fogalmazott. A programnak tehát a gyakorlati munkán túl van egy magasabb dimenziója, mégpedig az, hogy hogyan segítsünk, hogyan támogassuk mindazokat, akik rászorulnak. Dr. Hankó Balázs áttekintette a távlati terveket is, szeretnék, ha több területen is megvalósulhatna a szakképzésben tanuló diákok részéről karitatív tevékenység. Példakánt említette a kreatív szakmákat tanuló diákokban rejlő lehetőséget, akik rászorulók lakásait, életkörülményeit szépíthetnék meg, lehetőséget lát a vendéglátói ágazatban tanuló fiatalok esetében is, akik az intézményekben sütött, főzött ételekkel tehetnének egy-egy jó ügy érdekében. De ide említette a járműipari ágazatban tanuló diákokat is, akik a nehéz helyzetben élők egy-egy meghibásodott autójának javításában segíthetnének. Az államtitkár kiemelte, ez mind-mind olyan segítő szándékú dolog, amelyeket szeretnének a követkető tanévben országosan megvalósítani.
Prof. Dr. Páll Dénes, a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának elnökhelyettese köszöntőjében kiemelte, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ számára rendkívül fontos a minél magasabb szintű betegellátás folyamatos biztosítása. Ehhez szükség van a legkorszerűbb diagnosztikai eszközökre, a legmodernebb terápiás lehetőségre, és természetesen ezek mellett szükség van a megfelelő környezetre is. Úgy véli, ez utóbbi is jelentősen hozzájárul a betegek gyógyulásáshoz, különös tekintettel olyan betegek esetében, akiknél a kezelés során a legfőbb cél már nem a felépülés, hanem az életminőség javítása és növelése. Úgy fogalmazott, örömmel érkezett a sajtótájékoztatóra, mert egy igazi győztes-győztes helyzethez csatlakozhatnak ők is. Elmondta, a Debreceni Hospice Ház Alapítvánnyal és a Debreceni Szakképzési Centrummal közös gyümölcsöző kapcsolat most új szintre emelkedik, amelynek köszönhetően a fiatal, szakképzésben résztvevő tanulók valódi környezetben tudják a munkájukat végezni, így nem csak rövidtávú, hanem hosszútávú sikerre is szert téve.
Porkoláb Gyöngyi, a Debreceni Hospice Ház Alapítvány kuratóriumi elnöke beszédében a társadalmi innováció szerepét hangsúlyozta, visszatekintett 2007-re, az alapítvány működésének kezdetére, amikor „volt egy közös akarat”, amelynek részeként a Debreceni Egyetemmel, oktatási-nevelési intézményekkel és egyházközségek vezetőivel közösen társadalmi szemléletformáló programot – a Méltóság mezeje címmel - indítottak el. Ennek bővülése azt az eredményt hozta, hogy a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kenézy Gyula Campusán létrejött egy 20 ágyas részleg, amely januárban költözött a Debreceni Egyetem Tüdőgyógyászati Klinikájának épületébe. Mindez az elindított program társadalmi támogatásnak köszönhető. Örömét fejezte ki, hogy a felsőoktatásban és az egészségügyben is horizontális elvként jelenik meg a palliatív hospice személet és ellátási forma, bízik benne, hogy a Klinikai Központ vezetőivel további fejlesztésekben is tudnak majd közösen gondolkozni, és bizodalmát fejezte ki abban is, hogy a „Méltósággal együtt” szlogen jegyében a szerdai eseményen jelen lévő partnerekkel folytatódhat a jövőben is a közös munka.
Szilágyi Sándor, a Debreceni Szakképzési Centrum főigazgatója a társadalmi felelősségvállalás és az érzékenyítés fontosságának hangsúlyozásával kezdte köszöntőjét. Úgy véli, ez a két gondolat a program részeként találkozik, és örömét fejezte ki, hogy ennek megvalósításában a DSZC partnerekre talált, hogy a diákok ne csak a szakmai program alapján dolgozzanak, ne csak a szakmai oldalát lássák a gyakorlatnak, hanem kössék össze a szakmai gondolatokat, tudásokat a társadalmi felelősségvállalás érzetével. Hangsúlyozta: fontos, hogy a diákok lássák azt, hogy nem minden az anyagi javakról szól a szakmában, hanem tesznek, teremtenek olyan dolgokat, amelyek elesettebb embertársaink életének jobbá tételét szolgálják, egy szebb, vonzóbb környezetet létrehozva körülöttük. Az a szakmai tapasztalat, amely a Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola mögött áll, amit most sikerült ezek közé a falak közé behozni az Építech oktatói és diákjaik segítségével, az meg fog térülni. A főigazgató kiemelte: itt nem áll meg a munka, tovább fog haladni az intézmény a megújítással, és az igényeket kiszolgálva a mostani két terem – kórterem és kezelő – után továbbiak is megszépülnek majd a Debreceni Hospice Ház Alapítvány épületében. Korábban is voltak már hasonló együttműködések, de a munka a jövőben már egy kidolgozott program alapján fog működni, és nem csak az építőiparba, hanem a többi ágazatba is szeretné a DSZC beépíteni a karitatív tevékenységet. Szilágyi Sándor abban bízik, hogy egy országos rendszernek a kezdeményezése lesz a debreceni, és az külön öröm lesz a Debreceni Szakképzési Centrum számára, ha az az ő nevéhez fűződik. Beszéde végén a főigazgató köszönetét fejezte ki Dr. Hankó Balázs államtitkár számára, megköszönve ezzel a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatását.
GALÉRIA
Karitatív szakmai programot bejelentő sajtótájékoztató a Debreceni Hospice Házban



KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Jubilál a Debreceni Szakképzési Centrum
A cívisvárosban a szakképzés a kiteljesedés lehetőségeit kínálja – erre a szervezet egy évtizedes munkája ad tanúbizonyságot - ehhez hasonló gondolatok hangzottak el pénteken, a DSZC Jubileumi Partnertalálkozóján.
DSZC

Az új szakképzési rendszer első fecskéi
Már csak egy lépcsőfok, a szakmai vizsga választja el a DSZC 13. évfolyamait, hogy frissen végzett technikusként kilépjenek a munkaerőpiacra, vagy, hogy szeptembertől beléphessenek a felsőoktatásba.
Beke Ivett

Sztárjaink a döntőben
Több mint 50 szakmában közel kétszáz diák méri össze tudását a XVIII. Szakma Sztár Fesztiválon április 28-án és 29-én Budapesten, ahol a Debreceni Szakképzési Centrum diákjai is megméretnek.
Pénzes László